2427/​48

Et par skulpturer af patineret metal i form af allegoriske kvindefigurer med frugtkurve og stave, stående på sokler delvis af grøn alabast med dyrepoter. Ca. 1900. H. 56. (2)

Den ene figur med brud på krop. Den ene sokkel mangler ornament. Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

936709 1.000 DKK