2427/​48

Et par skulpturer af patineret metal i form af allegoriske kvindefigurer med frugtkurve og stave, stående på sokler delvis af grøn alabast med dyrepoter. Ca. 1900. H. 56. (2)

Den ene figur med brud på krop. Den ene sokkel mangler ornament. Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

899453 1.100 DKK
1130072 1.050 DKK
936709 1.000 DKK