866/​77

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

Akademistudie af en dreng. 1883. Usigneret. Kul på papir. Bladstørrelse 38×36,5.

Bladets bagside er betegnet med pen J. Exner Oktober Kvartal 1883, samt med blyant V. Hammershøi, Modelskolen, samt stemplet “Fremlagt Skoleraadet”

Julius Exner var ansat som underviser på Kunstakademiets modelskole 1873–93, og medlem af Skolerådet 1883–1905.

Proveniens: Foræret til maleren Valdemar Kornerup af kunstneren selv. Foræret til nuværende ejers familie af efterkommere af Valdemar Kornerup.

Valdemar Kornerup og Vilhelm Hammershøi gik i 1880'erne samtidig på Kunstakademiet i København, samt efterfølgende på Kunstnernes Frie Studieskole, hvor P. S. Krøyer var underviser.

Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016

Vur­dering

75.000–125.000 DKK

Hammerslag

190.000 DKK