1946/551
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Papirkurv af mahogni med lameller. Model B 51. Udført hos Planmøbel, Århus. H. 32,5. Diam. 32,5.
Litteratur: Planmøbel katalog, ca. 1950.
Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 12, december 1942, afb. på annoncesider.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Indvendig med finèrskade. Reparationer på topkant ved samlinger
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag