1946/​551

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Papirkurv af mahogni med lameller. Model B 51. Udført hos Planmøbel, Århus. H. 32,5. Diam. 32,5.

Litteratur: Planmøbel katalog, ca. 1950.

Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 12, december 1942, afb. på annoncesider.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Indvendig med finèrskade. Reparationer på topkant ved samlinger

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK