Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky (f. Smolensk 1868, d. Berlin 1945)
Børn ved et thebord i birkeskoven. Sign. N. Bogdanoff-Belsky. Olie på plade. 26×33.
Proveniens: Den danske grosserer og fordrepræsentant, direktør Gunnar Helge Haagensen (1895–1957). Herefter hans datter, Inge Haagensen (1930–2020), til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020