911/​342

La Bibliothèque

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urkasse i form af bogreol, skive af hvid emalje, foran hvilken to læsende børn, oval base dekoreret med guirlander. Sign. Le Roi et fils. 19. årh.s begyndelse. H. 42. B. 29. D. 19.

Litteratur: Elke Niehüser, French Bronze clocks, s. 184, pl. 301 and Tardy II, Pendules Francaises, s. 292.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK