911/342
La Bibliothèque
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urkasse i form af bogreol, skive af hvid emalje, foran hvilken to læsende børn, oval base dekoreret med guirlander. Sign. Le Roi et fils. 19. årh.s begyndelse. H. 42. B. 29. D. 19.
Litteratur: Elke Niehüser, French Bronze clocks, s. 184, pl. 301 and Tardy II, Pendules Francaises, s. 292.
Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022
Vurdering
Hammerslag