2043/771
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Sennepskrukke af stentøj med låg af sterlingsølv. Dekoreret med lys gul glasur med grå elementer. Sign. E.St.N., 19. Udført og stemplet hos SAXBO, Denmark. Udført 1950–1968. Låg af sterlingsølv, låg med stiliseret lågknop. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 890. Vægt 21 g. H. inkl. låg 8,9.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud