1920/1501
Ganesha. Firarmet figur af delvis patineret bronze, siddende på lotustrone, ved hans fod rotte. 20. årh.s begyndelse. H. 66.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Rotte med afslag på snude?
Varia, 16. maj 2019
Vurdering
Hammerslag