2016/89
Dansk rokoko dragkiste af nøddetræ, ligeknækket front med fire skuffer. 18. årh.s midte. H. 131. B. 128. D. 60.
Revner i træet. Nøgle medfølger ikke. Finérskader. Afslag på forgyldning. Todelt.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud