922/736
Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
“Egypterbord”. Cirkulært sofabord af eg opsat på krydsbensfoldestel med messing afslutninger. Top med kehlet kant, beslag af messing. Formgivet 1935. Udført ca. 1980'erne hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 52,5. Diam. 85.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 115.
God restaureret stand. Let brugspatina, herunder ridser og mærker.
Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024
Vurdering
Hammerslag