1440/1719
Fransk vinbondeur af presset messingblik, rigt prydet med putti og rocailler, hvidemaljeret urskive med romertal og arabertal samt datoangivelse. Sign. Besancon à Charny. Ca. 1900. H. 135.
Trykket og flænget. Lodder og pendul medfølger, men pendul med defekt. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, 2. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag
14 bud