2249/656
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2.” Bordlampestel af bruneret messing med afbryderhus og fatningshus af bakelit. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 44.
Brugsslitage herunder ridser og mærker. Skærmholder med fjernede holdere til mellem- og underskærm samt løse samlinger. Omløber med afslag. Topkapsen med revner. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
22 bud