Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af eg betrukket i sæde med marineblåt uld. Model JH 503. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen, København.
“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 108–109.
Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 44–45.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 145.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. april 2020