2204/745
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Firesidet, flaskeformet vase af stentøj. Hver side modelleret med motiver i relief. Dekoreret med Sung glasur med blå elementer. Sign. Jais, 2369. Kgl. P. H. 23,5.
Prop medfølger ikke. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag