2103/734
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4½/3½”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af flerlags opalglas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 56.
Serienummer: 11657.
Overskærm med limet revne. Underskærm mangler. Desuden almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud