Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Selvportræt i Lampelys. Hovede en face. Grøn Kalot og Vest. Gul Kittel”. Sign. monogram 1913. Olie på lærred. 40×32.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 689. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 1082.
Udstillet: Den Frie 1914 nr. 385.
Proveniens Hotelejer C. P. Christensen (1914).
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og antikviteter, 12. november 2012
10 bud