2416/​7525

Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)

Cahier d’Art, 1934. To kompositioner; del af Cahier d'Art særnummer fra 1934 (1–4). Usign. Trykt hos Créte, Paris. Udgivet af Cahier d'Art, Paris. Stencil i farver. Bladstørrelse 31×24. Uindrammet.

De to Miró tryk: yderste hjørner er en andel bøjet, herudover god original stand. Tidsskriftets omslag med en del slitage; løs forside, gulnet papir.

Grafik og editioner, 16. april 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK