2016/​176

Tre engelske lommeure med spindelgang, i dobbeltkasser af sølv, hvide skiver, to med arabertal og et med romertal, forgyldte værker signeret hhv. G. Byfield, London, N. 322; J. Johnson, London, N. 6752; Wm Nickisson, Newcastle, N. 110. England 18. årh.s anden halvdel. Kassediam. 39/48, 41/49 og 41/50. (3)

Proveniens: Dansk privat samling.

Urene fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.. Fremstår med alders- og brugsslitage. Byfield: Inderste kasse bulet, med perforering samt reparation. Ydre kasse lukker let skævt, trykknap mangler. Johnson: Skive med reparationer, ydre kasse kan ikke lukke. Nickisson: Skive med revner, reparation og minimale afslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK