Kaj Winding (f. 1904)
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Hjørneskab af riopalisander, front med tre jalousilåger med forskudte greb, indvendigt med hylder og arkivbakker. Udført hos P. Jeppesen. H. 180. B. 100. D. 60.
Litteratur: Illums Bolighus katalog ca. 1963. Her angivet som formgivet af N. O. Møller, s. 108. Litteratur: Modern Danish Furniture, Povl Dinesen katalog ca. 1960. Her angivet som formgivet af K. Winding, model PD 91, s. 26.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Finérskade på midterste jalousilåger. Ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
23 bud