1926/1587
Fem kegleformede hyacintvaser af kulørt glas, de fire blæst med optiske striber, én glat med bølget kant. 19.-20. årh. H. 11,5–21. (5)
Det gule hyacintglas med flere luftbobler. Almindelig brugsslitage.
Varia, 27. juni 2019
Vurdering
Hammerslag