Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Cigaren”. Lænestol med stel af eg, løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket med gråblåt uld. Model GE 240. Designet 1954. Udført hos Getama, Gedsted.
Købt af nuværende ejers forældre i 1955.
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: “Møbler” nr. 6, 1954, s. 9.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk i god stand
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
12 bud