2140/746
Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
“Abstracta”. En samling stentøj med turkis og sort glasur. Stemplet Rörstrand, Komp. V.BJ.P. Tre vaser samt to skåle. H. 4–40. Diam. 9–17. (5)
Bestående af:
En vase, h. 40; En vase, h. 15; En vase, h. 9; to skåle diam 17.
Overflade ridser.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag