2014/869
Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)
Rundt bord med plade af finéret palisander på rund søjlefodt af matbørstet aluminium. Model 632. Udført hos France & Søn eller CADO. H. 69. Diam. 140.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Fineren er pudset igennem midt på pladen.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag