2014/​869

Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)

Rundt bord med plade af finéret palisander på rund søjlefodt af matbørstet aluminium. Model 632. Udført hos France & Søn eller CADO. H. 69. Diam. 140.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Fineren er pudset igennem midt på pladen.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK