Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2”. “Syv-tallet”. Standerlampe med nyere 3,5/2 skærme af fler-lags opalglas, skråtstillet stel med højt knæk af duco-lakeret metal, fatningshus af brun bakelit, stemplet PH-lamp, skærmophæng med trådben stemplet PH-2/2, patented. Udført hos Louis Poulsen. H. 148.
Bemærk skærmstørrelse 3,5/2. Stel med rester/pletter hvid maling. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016