917/​212

Eugène Brands (f. Amsterdam 1913, d. sst. 2002)

Uden titel, 1950. Sign. Brands 26/4/50; dateret på blændrammen. Olie på lærred. 60×80.

Proveniens: Herbert von Garvens-Garvensburg (1883–1957), Sandkås, Bornholm, Danmark. Proveniens: Boet efter Herbert Garvens von Garvensburg, Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 66, København, 1955, kat. nr. 19. Titlen stammer fra dette katalog. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Proveniens: Bruun Rasmussen, auktion 883, København, september, 2018, kat. nr. 1136.2018. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK