2118/​795

Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)

Et sæt på fire stole med stel af patineret eg, udspændt i sæder med flettet papirgarn. Model 75. Formgivet 1954. Udført hos J. L. Møllers Møbelfabrik. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Papirgarn med flere defekter.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK