2118/795
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et sæt på fire stole med stel af patineret eg, udspændt i sæder med flettet papirgarn. Model 75. Formgivet 1954. Udført hos J. L. Møllers Møbelfabrik. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Papirgarn med flere defekter.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag