2440/770
“Pernilla 3”. Chaiselong af formbøjet, lamineret bøg. Sæde samt ryg udspændt med sandfarvede gjorde. Nakkehynde med lyst kanvas. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Karl Mathsson, Sverige, 1977. L. 170.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering