2103/​648

Stepan Chubaev (f. 1999, fotograf, Copenhagen Photo Festival 2019)

“Andromeda Syndrome 05”, fra serien “Andromeda Syndrome”, 2018. The Best of Vogue Italia. Edition 1/5+1 AP. C-print. Lysmål 60×39. Kommer med vandmærket certifikat, signeret og stemplet.

Andromeda Syndrome er en sjælden psykisk lidelse, der bl.a. er karakteriseret ved træthed og hallucinationer. Stepan Chubaev har forsøgt at illustrere lidelsens patologi, hvor patienten bevæger sig længere væk fra virkeligheden, mod en verden af hallucinationer.

Dette emne handles i fuldmoms

Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK