2048/​348

Fransk provinsur i kasse af egetræ. Emaljeret skive signeret “Jeunet A Cluny”. 19. årh.s begyndelse. H. 234.

Kasse med alderstegn, herunder spor efter gamle ormeangreb. Ur og kasse ikke oprindeligt samhørende. Lodder og pendul medfølger (pendul knækket).

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

1.500 kr.

1.500 kr.