2048/348
Fransk provinsur i kasse af egetræ. Emaljeret skive signeret “Jeunet A Cluny”. 19. årh.s begyndelse. H. 234.
Kasse med alderstegn, herunder spor efter gamle ormeangreb. Ur og kasse ikke oprindeligt samhørende. Lodder og pendul medfølger (pendul knækket).
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag