Charles Boit, efter, 18. årh.s første halvdel
Portræt af Queen Anne af England og hendes prinsgemal, Prins Jørgen af Danmark. Usigneret. Blændrammen stemplet “F. Leedham, Liner” for Francis Leedham (1794–1870), der antagelig har sat det på ny blændramme. Olie på lærred. 76×63.
Originalen stammer fra 1706 og ejes af Royal Collection, England.
Krakeleringer, enkelte mindre retoucheringer og enkelte overfladiske ridser.
Ældre malerier og møbler, 24. februar 2014