Christine Swane (f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960)
“Fra min altan på San Cataldo”. Sign. CSw, 18. maj 1957. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24×30.
Christine Swane forbliver livet igennem naturen tro. I 1957 bliver hun bevilget et ophold på refugiet San Cataldo ved Amalfi, hvor hun fejrer sin 81-års fødselsdag. Under opholdet arbejder hun samtidig intenst med akvareller og små tegninger.
Akvarellen her er overvejende holdt i signaturfarven grøn, og udsigten fra altanen fremstår næsten som en arabesk - dog uden nogensinde helt at miste forbindelse til virkeligheden.
Original stand. Håndteringsmærker. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 14. marts 2023
38 bud