1721/1598
Et par samt to fade af fajance, dekorerede i blå med havepartier og landskaber i kinesisk stil. Delft. 18. årh. Diam. 30–34,5. (4)
Restaurerede. Parret begge med større, gennemgående revner. Fremstår med glasurafskalninger og kanthak. Fad dekoreret med hus i landskab med krakeleringer og større glasurafskalninger på bagsiden af fanen.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag