1721/​1598

Et par samt to fade af fajance, dekorerede i blå med havepartier og landskaber i kinesisk stil. Delft. 18. årh. Diam. 30–34,5. (4)

Restaurerede. Parret begge med større, gennemgående revner. Fremstår med glasurafskalninger og kanthak. Fad dekoreret med hus i landskab med krakeleringer og større glasurafskalninger på bagsiden af fanen.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK