100/​35

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Sommerdag med dreng og pige ved et stråtækt hus. Olie på lærred. Sign. Krøyer 1871. 20×34.

H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 48. Solgt ABR auk. 381, kat. nr. 63 samt Børge Nielsens Auktioner, okt. 1984, kat. nr. 29. Afbildet

Ældre malerier, 14. december 2004

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK