849/​15

C. A. Lorentzen (f. Sønderborg 1746, d. København 1828)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2014.

“Patna ved Ganges”. Studie. Usigneret. Olie på lærred. 64×76.

I 1823 bestilte Slotbygningskommisionen hos den gamle C. A. Lorentzen fire prospekter af danske besiddelser til ophængning på det nye Christiansborg, i dag på Amalienborg, registreret i Weilbach som: “Patna ved Ganges”, “Rheden ved Chr.sted på St. Croix”, “Islandsk landskab” og “Søndermarken”. Lorentzen udførte 4 skitser til disse prospekter, og nærværende maleri er én af disse.

Patna var en dansk loge (handelsstation) beliggende ved Ganges-floden. Logen blev oprettet i 1772. Den fik aldrig økonomisk betydning og blev allerede afhændet igen i 1827. Der er ikke tale om en realistisk skildring af landskabet ved Patna. Lorentzen har tværtimod givet en fremstilling af den klassiske forestilling om et eksotisk ideallandskab med eksotiske dyr (næsehorn, kameler), danserinder, palmer og klassiske bygninger og ruiner.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion, Charlottenborg, 1828 nr. 2 med beskrivelsen “4 anlagte Skizzer til de 4 Stykker, den Afdøde malede for Christiansborg Slot. De forestille en sjællandsk, en islandsk, en ostindisk og en vestindisk prospekt. - Paa lærred, 1 Al. 5 Tom. brede, 1 Al. høie.”

Malerier og skulpturer, 10. juni 2014

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK