2447/​172

Frederik Winther (f. København 1853, d. Frederiksberg 1916)

Sejlskibe ved en kyst i blikstille vand. Sign. Fr. Winther 1877. Olie på lærred. 38,5×65,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 105, 1959 nr. 303.

Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

26 bud

1170396 5.500 DKK
101110 5.000 DKK
1170396 4.800 DKK
101110 4.600 DKK
1170396 4.400 DKK
101110 (Autobud) 4.200 DKK
1170396 4.000 DKK
101110 3.800 DKK
1170396 (Autobud) 3.600 DKK
101110 3.400 DKK
1170396 3.200 DKK
821923 (Autobud) 3.000 DKK
1170396 2.900 DKK
821923 (Autobud) 2.200 DKK
1170396 2.100 DKK
821923 (Autobud) 2.000 DKK
1170396 1.950 DKK
821923 (Autobud) 1.900 DKK
1170396 1.850 DKK
821923 (Autobud) 1.800 DKK
1170396 1.750 DKK
821923 (Autobud) 1.700 DKK
1170396 1.650 DKK
821923 (Autobud) 1.600 DKK
1170396 1.550 DKK
821923 1.500 DKK