1632/​1516

Fem tyske civile og militære håndkikkerter, bestående af Spindler & Hoyer 6×24 monokikkert med etui. Swarovski 6×30 Dienstglas kikkert mrk. cag, H/6400, 73469. Hensoldt & Sohne Optische Werke 10×50 marinekikkert, mrk. bmj 588639, D.F. Oigee 6x håndkikkert med etui. Samt Oigee Diensglass håndkikkert model Fernglas 08 med etui. 20. årh.s første halvdel. H. 10–23. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Afskalninger. Skygger og pletter på linser. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 11. august 2016

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK