Bertha Wegmanns Staffeli af fyrretræ monteret på hjul af metal. 20. årh.'s begyndelse. H. 161. B. 63. D. 56.
Proveniens: Staffeliet har tilhørt Bertha Wegmann (1847–1926), herefter nedarvet til hendes nevø, Ivar Rosenberg (1891–1924), til dennes søn William Rosenberg (1920–2014) og i dennes efterkommers eje til i dag.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Brugsspor og reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024
15 bud