900/​83

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934, )

Tuborgs gamle administrationsbygning på Strandvejen i Hellerup, kaldet Rosenhuset. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 25×35.

Rosenhuset er opført som Tuborgs administrationsbygning i 1913 i Hellerup, hvor Tuborg Havn møder Strandvejen. Rosenhuset er tegnet af arkitekten Anton Rosen som et gesamtkunstværk i skønvirkestil. Bygningen indtager i dag en markant position i dansk erhvervsbyggeri fra perioden.

Seller informs: Fin i stand

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK