Egor (Georgii) Tarasovich Samoshin (, Moskva 1908-1917)
Russisk kovsh af forgyldt sølv, rigt prydet med cloisonné emalje i farver med skyggeeffekt, traditionel form med hævet stævn og håndtag, dekoreret med stiliserede blomster og bladværk på punslet og multifarvet grund. Egor (Georgii) Tarasovich Samoshin, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 370 g. H. 9. L. 21,5
Proveniens: Dansk privateje. Erhvervet af sælgers far på auktion hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 1950'erne.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020