2132/​544

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Cigaren”. Fritstående tre-personers sofa med stel af massiv eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med brun/beige stribet uld. Model GE 240/3. Designet 1954. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 175.

Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens messe i Fredericia 13.-16. maj 1954.

Litteratur: Tidsskriftet “Møbler” nr. 6–1954, s. 9.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Nogle vandskjolder på armlæn. Senere dækstof på rammen under hynder. Senere skumhynder

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK