Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Cigaren”. Fritstående tre-personers sofa med stel af massiv eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med brun/beige stribet uld. Model GE 240/3. Designet 1954. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 175.
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens messe i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: Tidsskriftet “Møbler” nr. 6–1954, s. 9.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Nogle vandskjolder på armlæn. Senere dækstof på rammen under hynder. Senere skumhynder
Moderne kunst og design, 10. august 2021