2125/​7030

Et sæt figurer af udskåret sortpatineret træ forestillende rytter og kvinde med barn. Senufo, Elfenbenskysten. H. 30 og 34. (2)

Proveniens: Ex. Pierre Bergé, Arts de la Côte d'Ivoire, Paris d. 8 April 2016, Lot nr. 96.

Tribal art, 27. juni 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK