2132/​332

To lågkrus af fajance, dekorerede i polykrome farver med inskription “Vort fødeland skal leve” og blomster, låg af tin med vaseformet gæk, den ene desuden med fodrand af tin. 19. årh. H. 23. (2)

Den ene kraftigt resaureret, den anden med hårrevne. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK