2442/7104
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Kvadratisk sofabord af mahogni, underliggende hylde. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 55. L./B. 63.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Top med varmemærker. Manglende skruer. Revne i hylde. Hylde delvist løs.
Vurdering