2427/​8057

“Perlestellet” sæt på 22 tallerkener med gennembrudt bort, dekoreret i rød og guld, spejl med primært danske prospekter. 12 tallerkener dekoreret af Emil Orth (1869–1902). Royal Copenhagen, 1860–1923. Diam. 25 cm. (22)

Bestående af: Nakkehoved Fyr, Vallö slot, Troldhättan, Raadhuset i Kjøbenhavn, Vejle, Roskilde Domkirke, Kjøbenhavns Toldbod, Frederiksberg, Raadhuset (København), Kgl. Theater, Ribe å, Gl. Estrup, Althingsbygningen i Reykjavik, Sortedammen i Præstevangen ved Frederiksborg, Rosenborg, Skanderborg, Rosenborg, Gisselfeld, Helsingør, Hammershus Ruiner, Bornholm; Amagertorv, Frederiksborg Slot, Thorvaldsen museum, Sydlansk bjerglandskab.

Nakkehoved Fyr: To afslag, ét forgyldt. Raadhuset i Kjøbenhavn: Én kanttak repareret. Frederiksberg: Én kanttak repareret. Raadhuset (København): Afslag på bagsiden. Thorvaldsen museum: Forgyldt afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Lyngby
Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?