854/​253

Tre Nevers apoteker krukker af fajance, dekorerede i underglasur blå med blomster, bladslyng og borter, samt latinsk inskription. Hanke henholdsvis i form af slanger og kvinder hermer, afsluttet med maskaron, fronten med maskaron til montering af taphane. Frankrig, 18. årh. H. 40, 41 og 44,5 cm. (3)

Proveniens: Apoteker Georg Sodemanns Samling. Lyngby Svane Apotek.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Møbler, varia og tæpper, 25. februar 2015

Vur­dering

18.000–25.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK