2115/​709

Josef Ekberg (f. 1898, d. 1945)

En samling fajance, bestående af tre fade med bølgende kanter samt to lysestager. Dekoreret med turkisblå, iriserende glasur samt med gulddekor. Sign. monogram. Udført hos stemplet hos Gustavsberg, Sverige. Lysestager: H: 15. Diam. maks. 15. Største fad: H. 4. L. 49. B. 40. To mindre fad: H. 5. L. 33. B. 30. (5)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et mindre fad med afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
800 DKK
750 DKK