2414/​79

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Den fortabte søns hjemkomst. Usigneret. Olie på lærred. 46×57. Damborgramme med etiket.

Marstrand arbejdede gentagne gange med religiøse motiver og var især optaget af Lukasevangeliets klare og enkle lignelser, som nemt lod sig forvandle til billedlige fremstillinger. Den fortabte søns hjemkomst er et motiv Marstrand har benyttet i flere omgange, hver gang i en lidt omarbejdet form. I nærværende eksempel er scenen henlagt til et renæssancelignende miljø, i andre udgaver finder genforeningen sted i samtidige borgerlige københavnske omgivelser.

Udstillet: Kunstforeningen 1898, nr. 347. “Exhibition of the Works of Danish Painters”, Exhibition Guildhall, London 1907 nr. 224.

Litteratur: Omtalt og afbildet i Karl Madsen: Wilhelm Marstrand s. 310. “Små Kunstbøger” Wilhelm Marstrand, afbildet s. 56. C. A. Been: Danmarks Malerkunst I, afbildet s. 157. Kunst i privat Eje, bd. I, afbildet s. 217. Th. Oppermann: Wilhelm Marstrand, afb. s. 6. Gitte Valentiner: Wilhelm Marstrand - Scenebilleder s. 144 og 146.

Proveniens: J. W. Frohnes samling, dennes auktion 1927 nr. 23, afbildet. Elisabeth og Theodor Jensens samlinger, deres auktion Bruun Rasmussen auktion 154, 1963 nr. 37 afbildet s. 40, samt redaktør M. K. Gudmundsens samling solgt Bruun Rasmussen auktion 666, 1999 nr. 187.

Lærredet er dubleret. Krakeleringer samt ved kant enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK