2440/862
Birte Iversen (f. 1922, d. 2012, møbelarkitekt)
Lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med slitage, pletter og smuds.
Vurdering