Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Et par spisestole med stel af teak. Sæde betrukket med rødt uld. Formgivet 1950. Udført hos snedkermestre Christensen & Larsen. (2)
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1950. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 136–137.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Løse samlinger på ene stol. Uld med pletter, smuds og defekter.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021