Girolamo Savoldo, efter, 17. - 18. årh.
Maria Magdalene. Usigneret. Olie på lærred. 94×76.
Motivet kendes i flere versioner og findes blandt andet på National Gallery i London og på Getty museet i Los Angeles.
Reparationer og retoucheringer. Lærredet er dubleret. Krakeleringer. En lap på bagsiden. En revne rundt langs motivet.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021